Vítám Vás na svých internetových stránkách - dnes je 29.03.2024, svátek má:    
[CNW:Counter]

Možné nemoci potkanů - útvary

Absces je dutina s pouzdrem vyplněná hnisem. Je to vlastně infekční zánět, který tělo izolovalo od okolí vazivovým pouzdrem. Nejčastější příčinou jsou poranění (kousance, škrábance), která se rychle zatáhnou a v hloubce se tak mohou množit bakterie jako Pasteurella (nejčastější), Staphylococcus, Pseudomonas (tvoří zelený hnis). Absces může být i sterilní jako reakce na cizí těleso (např. sutura po chirurgickém zákroku). Při odlišování tumoru od abscesu nám může napomoci pohnout kůží nad útvarem – kůže nad tumorem se pohybuje nezávisle na „bouli“, kdežto u abscesu se při pohybu kůží pohne zároveň i „boulí“. Přesněji to zjistíme třeba ultrasonografickým vyšetřením.

Ošetření abscesu záleží na jeho velikosti, umístění a na celkovém stavu zvířete. Ideální je odstranit celý absces i s pouzdrem chirurgickým zákrokem. Nemá možnost se pak vracet. Pokud to není možné (stáří zvířete, finance, absces se již otevřel), je nutné oholit srst nad místem výskytu (pokud nedošlo k uzrání, doporučují se horké obklady 2x denně), po otevření důkladně dutinu vyčistit od hnisu a vypláchnout např. ředěnou betadinou. Je nutné ránu hojit otevřeně, 2x denně ošetřovat, vyplachovat, případně aplikovat ATB nebo enzymatické masti. Je třeba zajistit, aby se rána předčasně neuzavřela. Musí dojít nejprve k vyhojení z hloubky (vyhojení dutiny), a pak teprve je možné nechat zavřít a zahojit kůži. V opačném případě dochází k recidivám. Pokud je absces velkého rozsahu nebo jsou celkové příznaky u zvířete, podávají se ATB i celkově.

Tumory postihují především starší zvířata. Výskyt a závažnost tumorů vzrůstá po prvním roce života. Jsou nejčastějším problémem a příčinou úmrtí u potkanů, zejména u samic. Nádory dělíme na benigní (nezhoubné) a maligní (zhoubné). Benigní tumor je dobře ohraničen od okolní tkáně. Může růst stejně rychle jako maligní, ale nemetastazuje. Škodí svou velikostí (utlačují orgány), dochází k vnitřnímu krvácení, znemožňují pohyb, jídlo a normální funkce. Maligní nádory prorůstají a poškozují okolní tkáně, metastazují do různých míst v těle, poškozují orgány nebo mechanicky vadí. Tumory často abscedují, ulcerují, krvácí, zvětšují břicho, zvíře je apatické a hubne (nádor má obrovskou spotřebu energie a živin). Další příznaky jsou podle lokalizace tumoru nebo metastáz v organismu.

Nejfrekventovanějším z tumorů je nádor mléčné žlázy. Uvádí se, že každá druhá samice je postižena tímto nádorem. 90% z nich jsou u potkanů fibroadenomy (benigní), zbytek tvoří adenocarcinomy(zhoubné), případně další tumory. Fibroadenomy jsou stimulovány estrogeny, vyskytují se nejvíce u samic po zastavení ovulace (okolo 18 měsíce věku). Tyto nádory jsou lokalizovány nejčastěji v podpaží, třísle a u vulvy a rostou poměrně rychle.

Terapie spočívá v chirurgickém odstranění, především u těch nezhoubných. U samic mladších 2 let se doporučuje provést zároveň i kastraci, aby nedocházelo k recidivám. U zhoubných je možné použít chemoterapeutikum tamoxifen, který blokuje estrogenové receptory ve tkáních. Nevyléčí nádor, ale zpomalí jeho růst. Důležité je hlídat kvalitu života zvířete, zajistit dostatečně kvalitní a bohatou stravu (vyšší obsah bílkovin, tuků a vitamínů), protože tumor spotřebovává velké množství přijaté energie a živin a pro zbytek těla se již nedostává (proto zvířata hubnou i přes zvýšenou chuť k jídlu).

Jako prevence slouží kastrace nechovných zvířat ve věku 3-6 měsíců, kdy je to nejefektivnější (sníží se tím výskyt tumorů ze 40-70% na 4%), dále nízkotučná dieta: ovoce, čerstvá zelenina, vařené fazole, sojové boby, rajče, brokolice. Některé prameny uvádějí i podávání tamoxifenu od 18 měsíců věku.

Samci mohou být také postiženi tumorem mléčné žlázy. Jsou téměř vždy benigní.

Druhým nejčastějším nádorem u samic a 3. nejčastější příčina smrti je tumor hypofýzy. Histologicky se jedná o adenom, tedy benigní tumor, vadí však svým růstem, kdy tlačí na mozek. Tak dochází k pomalu nastupujícím neurologickým příznakům. Tyto tumorky jsou výrazně krveny, dochází ke krváceninám a tím k akutnímu nástupu příznaků jako jsou paralýza, křeče, případně až smrt. Pomalu nastupující příznaky zahrnují poruchy koordinace, chození v kruhu, přední (posléze i zadní) končetiny jdou ztuha natáhnout, zvíře je nestáhne zpět, hlava se natáčí na stranu. Tyto příznaky jsou nespecifické, mohou se vyskytovat i z jiných příčin jako jsou šok, encefalitida, otravy a infekce vnitřního ucha.

Terapie je jen symptomatická, zahrnuje podávání kortikoidů, ty však nemusí pomoct. Proto je důležité sledovat kvalitu života zvířete a při jejím snižování je vhodné zvolit eutanazii.

Z dalších nádorů, které se mohou vyskytovat u potkanů jsou nejrůznější fibromy, sqaumocelulární karcinomy (postihují především obličejovou část hlavy), histiocytární sarkomy, lymfosarkomy, maligní melanomy, sebaceozní epiteliomy, karcinomy bazálních buněk, lipomy, liposarkomy, tumory plic, štítné žlázy, pheochromocytom nadledvin, tumor ostrůvků slinivky břišní, tumor pojivové tkáně varlat, leukemie a další.

potkaní nemoci

© 2008 - 2012     Webmaster: Felgr Pavel ; Tel.: +420 777 585 483;   ICQ: 104407876      -      Optimalizace PageRank.cz