Vítám Vás na svých internetových stránkách - dnes je 06.05.2024, svátek má:    
[CNW:Counter]

Možné nemoci potkanů - onemocnění smyslových orgánů

Uši

Zánět vnitřního ucha bývá u potkanů poměrně častý, způsobovaný především mykoplazmaty, streptokoky nebo pseudomonádou. Tedy často doprovází onemocnění respiračního traktu. Dochází k poruchám rovnováhy, naklánění hlavy na stranu a bez léčby se potíže můžou vystupňovat až v přetáčení se a neschopnost se najíst. Tyto stavy se léčí celkovým podáváním ATB, event. protizánětlivou léčbou. Je třeba odlišit potíže s podobnými projevy, jako je šok nebo pituitární nádor.

Zánět vnějšího ucha je u potkanů vzácný na rozdíl od zánětu vnitřního ucha a obtížně se léčí, protože potkaní zvukovod je velmi úzký, tudíž se do něj velmi těžko dostávají léky. Projevuje se tmavým nebo hnisavým výtokem z ucha. Léčba spočívá v čištění zvukovodu a podávání ředěného roztoku injekčních ATB 2x denně. Pokud nedojde ke zlepšení do 3 dnů, je třeba terapii změnit. Pokud ani to nepomůže do 2 týdnů, je potřeba udělat kultivaci a zjistit senzitivitu na ATB a podávání ATB celkově.

Otohematom je krevní výlev z poškozené cévky na ušním boltci. Řešení je dle rozsahu většinou chirurgické.

Oči

U oka se nachází Harderova žláza, která produkuje olejovitý sekret hnědočervené barvy. Tato barva je způsobena barvivem nazývaným porfyrin. Tento sekret maže oko a pomáhá ho chránit. Laici často považují tento výtok za krev. Od krve ho lze odlišit Woodovou lampu – porfyrin v UV světle fluoreskuje. Ke zvýšené produkci (Obr. 1) tohoto sekretu dochází při stresu a onemocnění. Přičemž se nemusí nutně jednat pouze o onemocnění oka ale také o celkové onemocnění.

potkaní nemoci
Obr. 1   Porfyrin

Z onemocnění se vyskytují nejčastěji záněty spojivek (často doprovází respirační potíže), poraněná víčka při rvačkách, dále může být poškozena rohovka jednak zánětem, jednak poraněním, zákal čočky (primárně dědičné onemocnění nebo sekundárně u diabetu či uveitidy), poškození sítnice atd. Léčba očí by rozhodně měla patřit do rukou veterináře. Jako první pomoc při podezření na onemocnění oka lze použít Opthalmoseptonex, borovou vodu nebo Ophtal alespoň 4x denně, pokud nedojde ke zlepšení do 3 dnů, je nutné vyhledat lékaře. Stejně tak v případě, kdy zvíře má i celkové příznaky onemocnění. Nikdy doma nenasazujte jakékoliv kapičky (krom výše zmíněného Ophtalmoseptonexu) bez porady s veterinářem, mohlo by dojít k fatálnímu poškození oka. Kdy např. kortikoidy nasazené na poškozenou rohovku mohou vést až k prasknutí oka. Poškození rohovky zjistí veterinář speciálním obarvením.

Zvířata se světlýma očima jsou velmi citlivá na světlo, nevidí tak dobře jako zvířata s očima černýma – tudíž tzv. Skenují – tedy pohybují hlavičkou ze strany na stranu, kdy se zaměřují na určitý bod a podle jeho pohybu odhadují vzdálenost. Intenzivní světlo u světlookých potkanů vede postupně k poškození sítnice (retinální degeneraci) a následně zvířata slepnou. Ale to ještě nemusí znamenat snížení kvality jejich života, protože dík svým dalším vyvinutým smyslům se ve známém prostředí orientují poměrně dobře.

potkaní nemoci

© 2008 - 2012     Webmaster: Felgr Pavel ; Tel.: +420 777 585 483;   ICQ: 104407876      -      Optimalizace PageRank.cz